New Delhi, Delhi
GST No. 07AAGCC2501B1ZG
Call 07949325882 100% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Material | PVC Cane |
| Set Of Chairs | 4 |
| Product Type | Table & Chair Set |
| Color | White |
| Portable | No |
| Shape | Rectangular |
| Height | Up to 2 Feet |
| Foldable | No |
| Surface Finish | Polished |
| Usage/Application | Outdoor Furniture |
| Country of Origin | Made in India |
| Colour | White |
View Complete details
Product Brochure
| Material | PVC Cane |
| Set Of Chairs | 4 |
| Color | Black |
| Table Top | Glass |
| Portable | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Foldable | No |
| Surface Finish | Natural |
| Usage/Application | Outdoor Furniture |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Type | Table & Chair Set |
View Complete details
Product Brochure
| Material | PVC Cane |
| Product Type | Table & Chair Set |
| Color | Black |
| Usage | Outdoor Furniture |
| Set Contains | Chair and Table |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Product Type | Dining Set |
| Set Of Chairs | 4 |
| Usage/Application | Garden |
| Table Top | Glass |
| Brand | Chaircraft |
| Portable | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Brochure
| Seat Material | Rope |
| Frame Material | Aluminum |
| Chair Type | Outdoor Chair |
| Seating Capacity | 1 |
| Cushion | With Cushion |
| Brand | Chair Craft India Pvt.Ltd |
| Seating Height | 18 inch |
| Weight | 7 kg |
| Load Capacity | 120 kg |
| Warranty | 6 month |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Set
Product Brochure
| Product Type | Table & Chair Set |
| Set Of Chairs | 4 |
| Usage/Application | Home |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Black |
| Portable | No |
| Shape | Rectangular |
| Height | Up to 2 Feet |
| Foldable | No |
| Surface Finish | Polished |
| Application | Outdoor Furniture |
| Country of Origin | Made in India |
| Colour | Black |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3 Set
Product Brochure
| Product Type | Table & Chair Set |
| Set Of Chairs | 4 |
| Usage/Application | Home |
| Material | PVC Cane |
| Brand | Chair Craft India Pvt. Ltd |
| Portable | Yes |
| Usage | Outdoor Furniture |
| Shape | Rectangular |
| Foldable | No |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Height | Up to 2.5 Feet |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Product Type | Chair |
| Backrest | With Backrest |
| Cushioning | With Cushion |
| Color | Brown |
| Portable | Yes |
| Foldable | No |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Material | SS |
| Frame material | SS |
| Wheel dia | 125 mm |
| Application area | Hostel, Resort, Hotel, Hospital, Laundromat |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Design | Platform |
| Material | SS Gold Plated |
| Load Capacity | 200 kg |
| Platform Size | Hotel Standard |
| No. Of Wheels | 2 |
| Wheel Material | Rubber |
| Finish | Gold Plated |
| Platform Surface | Carpet |
| Usage Area | Banquet Hall, Hospital, Hotel, Resort, Railway Lounge |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Stage Type | Platform Stage |
| Stage Size | 8*4ft |
| Load Capacity | 1001 - 2000 kg |
| Roof Type | Open |
| Side Wall | No Side Wall |
| Usage | Political Rally, Religious Event, Road Show, School Event, Concert, Stage Show |
| Floor Material | Plywood |
| Height Adjustable | Adjustable Height |
View Complete details
| Upholstery Material | Fabric |
| Back Style | High Back |
| Armrest | With Armrest |
| Finish | Natural Finish |
| Chair Set | Single Chair |
| Seat Height | 430 mm |
| Style | Traditional |
| Wood Type | Sheesham Wood |
View Complete details
Product Brochure
| Product Type | Table & Chair Set |
| Usage/Application | Garden |
| Brand | Chaircraft |
| Portable | Yes |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Bed Size | Single |
| Frame Material | Mild Steel |
| With Mattress | Yes |
| Mattress Thickness | 6 inch |
| Mattress Material | Foam |
| With Wheels | Yes |
| Frame Color | Black |
| Load Capacity | 180 kg |
| Usage Area | Home, Hospital, Hotel, Hostel, Dormitory, Guest House |
| Folded Storage Type | Horizontal |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
| Type | Housekeeping cart |
| Material | MS |
| Capacity | 200 L |
| No. of shelves | 4 shelves |
| No. of buckets | 2 buckets |
| Wheel dia | 125 mm |
| Application area | Office, Airport, Hospital, Mall, Industrial, Hotel |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Rack Type | Standing Rack |
| Number Of Hooks | No Hooks |
| Mounting Type | Floor Stand |
| With Umbrella Stand | No |
| Finish | Chrome Plated |
| Usage Area | Hotel, Home, Office, Waiting Area, Restaurant |
| With Wheels | No |
| Stand Height | 1200 mm |
| Material | Wood |
Additional Information:
View Complete details