New Delhi, Delhi
GST No. 07AAGCC2501B1ZG
Call 07949325882 100% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Frame Material | Mild Steel |
| Chair Type | Banquet Chair |
| Upholstery Material | Fabric |
| Seat Padding | Foam Padded |
| Back Style | Medium Back |
| Stacking Capacity | 12 Chairs |
| Leg Type | Four Leg |
| Chair Finish | Powder Coated |
| With Armrest | No |
| Usage Area | Conference Hall, Marriage Hall, Hotel, Banquet Hall, Restaurant |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Frame Material | Mild Steel |
| Upholstery Material | Fabric |
| Chair Type | Banquet Chair |
| Seat Padding | Foam Padded |
| Back Style | Medium Back |
| Stacking Capacity | 12 Chairs |
| With Armrest | No |
| Chair Finish | Powder Coated |
| Usage Area | Hotel, Banquet Hall, Restaurant, Conference Hall, Marriage Hall |
| Leg Type | Four Leg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Table Shape | Half Round |
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Table Top Material | Plywood |
| Frame Material | Mild Steel |
| Foldable | Yes |
| Table Height | 750 mm |
| Overall Length | 1200 mm |
| Overall Width | 600 mm |
| Top Finish | Laminate |
| Usage Area | Marriage Hall, Hotel, Restaurant, Banquet Hall, Catering |
1) Brand: Chair Craft India Pvt.Ltd
2) Size: 1900X900 MM
3) 32 MM Mild steel round pipe; 1.5 MM thickness
4) 18 MM plywood with carpeted platform
5) Heavy duty rubber wheels are 200mm (4”) in diameter.
6) Frame finish-Black powder coated
7) Carpet-Black/Red
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Frame Material | Aluminium |
| Chair Type | Banquet Chair |
| Upholstery Material | Fabric |
| Seat Padding | Foam Padded |
| Back Style | Medium Back |
| Stacking Capacity | 12 Chairs |
| Leg Type | Four Leg |
| Chair Finish | Powder Coated |
| With Armrest | No |
| Usage Area | Marriage Hall, Hotel, Conference Hall, Banquet Hall, Restaurant |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Brochure
| Table Shape | Rectangular |
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Table Top Material | Plywood |
| Frame Material | Mild Steel |
| Foldable | Yes |
| Table Height | 750 mm |
| Usage Area | Catering, Restaurant, Banquet Hall, Hotel, Marriage Hall |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Upholstery Material | Fabric |
| Frame Material | Mild Steel |
| Seat Filling | Rebonded Foam |
| Back Style | Medium Back |
| Armrest | Without Armrest |
| Usage Area | Wedding Stage |
| Leg Material | Stainless Steel |
View Complete details
Product Brochure
| Seating Capacity | Single Seater |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Frame Material | Wood |
| Seat Filling | Foam |
| Back Style | High Back |
| Armrest | With Armrest |
| Sofa Style | Straight |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Table Shape | Rectangular |
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Table Top Material | Plywood |
| Frame Material | Mild Steel |
| Foldable | Yes |
| Table Height | 750 mm |
| Overall Length | 1200 mm |
| Overall Width | 600 mm |
| Top Finish | Powder Coated |
| Usage Area | Hotel, Restaurant, Marriage Hall, Catering, Banquet Hall |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Table Shape | Round |
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Table Top Material | Plywood |
| Frame Material | Mild Steel |
| Foldable | Yes |
| Table Height | 750 mm |
| Overall Length | 1200 mm |
| Overall Width | 600 mm |
| Top Finish | Powder Coated |
| Usage Area | Restaurant, Marriage Hall, Banquet Hall, Hotel, Catering |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Seating Capacity | Single Seater |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Frame Material | Wood |
| Seat Filling | Foam |
| Back Style | High Back |
| Armrest | With Armrest |
| Sofa Style | Straight |
View Complete details
Product Brochure
| Seating Capacity | Single Seater |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Frame Material | Wood |
| Seat Filling | Foam |
| Back Style | High Back |
| Armrest | With Armrest |
| Sofa Style | Straight |
| Usage Area | Banquet Hall |
| Leg Material | Wood |
View Complete details
Product Brochure
| Table Shape | Round |
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Table Top Material | Plywood |
| Frame Material | Mild Steel |
| Foldable | Yes |
| Table Height | 740 mm |
| Overall Length | 1200 mm |
| Overall Width | 600 mm |
View Complete details