New Delhi, Delhi
GST No. 07AAGCC2501B1ZG
Call 07949325882 100% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Loading Capacity | 0-50 kg, 50-100 kg |
| Color | Red |
| Usage/Application | Banquets, Hotels |
| Structure | Open Top |
| Wheel | Two |
| Frame Material | Stainless Steel |
- Brand: Chair Craft India Pvt.Ltd
- 25 MM Round MS Black powder coated frame
- 18 MM plywood with carpeted platform
- 2 heavy duly wheels.
- Carpet-BLACK/RED
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
| Table capacity | 8 tables |
| Table shape | Round |
| Material | Mild Steel |
| Frame material | MS powder coated |
| Wheel | Four-Wheel |
| Type | Luggage Trolley |
| Trolley size | 1200x1200x1800 mm |
| Application | Club house, Banquet hall, Resort lawn storage, Community hall, Convention center, Hotel, Marriage hall |
| Trolley type | Horizontal stack |
| Wheel size | 125 mm |
| Structure | Open Top |
| Wheel type | Nylon wheel |
| Product Code | GK T2 |
1) Brand: Chair Craft India Pvt. Ltd
2) Size: 1900X900 MM
3) 32 MM Mild steel round pipe; 1.5 MM thickness
4) 18 MM plywood with carpeted platform
5) Heavy duty rubber wheels are 200mm (4”) in diameter.
6) Frame finish-Black powder coated
7) Carpet-Black/Red
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
| Material | Stainless Steel |
| No. of shelves | 3 shelves |
| No. of bags | 1 bag |
| Usage/Application | Hotels |
| Bag material | Canvas |
| Wheel dia | 125 mm |
| Color | Blue |
| No Of Shelves | 3 |
| I Deals In | New |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Chair capacity | 12 chairs |
| Loading Capacity | 100 kg |
| Frame material | MS powder coated |
| Trolley type | Stacking type |
| Trolley size | 600x700x1400 mm |
| Wheel size | 125 mm |
| Application | Hotel, Marriage hall, Convention center, Club house, Auditorium, Banquet hall, Party lawn storage |
| Brand | Chair Craft India Pvt.Ltd |
| Material | Mild Steel |
| Wheel type | Nylon wheel |
| Handle type | Push handle |
| No of Wheel | Two |
- Brand: Chair Craft India Pvt.Ltd
- 25 MM Round MS Black powder coated frame
- 18 MM plywood with carpeted platform
- 2 heavy duly wheels.
- Carpet-BLACK/RED
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
| Usage/Application | Hotel |
| Application | Hotel |
| Material | Brass |
| Load Capacity | 0-800 kg |
| Frame Finish | Epoxy Powder Coating |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Material | Stainless Steel |
| Type | Housekeeping Trolley |
| Color | Silver |
| Structure | Open Top |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Hotels |
| Color | Blue |
| No Of Shelves | 3 |
| I Deals In | New |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Usage/Application | Hotels |
| No Of Shelves | Three |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Portable |
| Brand | Chair craft |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Wheel | Four-Wheel |
| Color | Red |
| Type | Luggage Trolley |
| Usage/Application | Hotels |
| Loading Capacity | 0-1000 Kg |
| Product Code | GK T1 |
1) Brand: Chair Craft India Pvt.Ltd
2) Size: 1900X900 MM
3) 32 MM Mild steel round pipe; 1.5 MM thickness
4) 18 MM plywood with carpeted platform
5) Heavy duty rubber wheels are 200mm (4”) in diameter.
6) Frame finish-Black powder coated
7) Carpet-Black/Red
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Material | Stainless Steel |
| Load Capacity | 50 Kg |
| Usage/Application | Hotels |
| Number of Buckets | 1 |
| Loading Capacity | 0-50 kg |
Additional Information:
View Complete details
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel(SS) |
| Finish | Powder Coated |
| Rack Size | 18 x 12 in |
| No Of Shelves | 1 Shelf |
| Usage Area | Hotel |
| Shape | Rectangular |
| With Hanger Rod | Yes |
View Complete details